Lösemili Çocuklar Haftası Konuşma Metni

LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR HAFTASI
( 2 – 8 Kasım)

Sevgili öğrenciler!
Çağımızın en tehlikeli hastalıklarından biri lösemi’dir. Ailelerimiz bu konuda yeterince bilgi sahibi değildirler. Bu nedenle hastalık ilerledikten sonra fark edebiliyorlar bu da ölümlere sebebiyet veriyor. Bu haftanın yapılmasının amacı, Lösemi hakkında herkesi bilgilendirmek ve erken tedbir almalarını sağlamaktır. O halde Lösemi nedir? Nedenleri, belirtileri, tedavi yöntemleri nelerdir?
Lösemi: Damarlarımızda dolaşan kanın yapım yeri olan kemik iliğinin çalışmasının aksaması, kan yapımının duraklamasıdır. Çocuklarda en sık 2 ile 5 yaşları arasında görülmektedir. Ülkemizde her yıl 1200 – 1500 yeni Lösemi vakası ortaya çıkmaktadır.
Lösemi Hastalığının Nedenleri: Tam ispatlanmış olmasa da kimi gıdalardaki katkı maddeleri, kullanılan ilaçlar, radyasyonla karşılaşma, zehirli gazlar olarak açıklanabilir.
Löseminin Belirtileri: Yüksek ateş, iştahsızlık, renk solukluğu, lenf bezlerinde büyüme, burun ve diş eti kanamaları, vücutta morarmalar, kemik ağrıları, zayıflama, başlıca belirtilerdir. Bu belirtiler başka hastalıkların da habercisi olabilir. Bu belirtiler görüldüğünde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.
Lösemi Tedavisi: Lösemi tedavi edilen bir hastalıktır. Ancak tedavi uzun süreli ve masraflıdır. Lösemi, yaklaşık on değişik ilaçla uzun süreli ilaç tedavisi ile iyileşebilir. İlaçla iyileşme olmadığı durumlarda uzman doktorlar tarafından uygun kemik iliği nakli yapılır.
Sevgili öğrenciler!
Lösemi asla bir bulaşıcı hastalık değildir. Sade Lösemiye karşı değil, bütün hastalıklardan kendimizi koruyalım. Nasıl mı? Temizliğe, yiyeceklerimize ve dengeli beslenmeye dikkat edersek, hastalıklardan korunuruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.